Готови ли са общинските болници в София за новата Ковид вълна?
„Готови са, подсигурени са финансово, логистично и с апаратура. Столичното здравеопазване издържа теста на Ковид кризата“. Това заяви председателят на здравната комисия в Столичния общински съвет д-р Антон Койчев в студиото на „Денят ON AIR“.
„Нашите болници дадоха своя принос и заедно с националните структури бяха болниците с най-много легла. В момента трябва да увеличим темпа на ваксинацията. Антиваксърската кампания е доста несъстоятелна. Трябва и добра информационна кампания. В света са вече над 3 млрд. ваксинираните. При ваксинираните по-леко минава, по-малко са усложненията. Но нито забранителните мерки са удачните, нито стимулирането, тъй като е морално неиздържано човек да бъде стимулиран парично, за да се грижи за собственото си здраве“, категоричен е д-р Койчев.
Относно новата Ковид вълна, медикът успокои.
„Няма основание за паника. Ще има покачване на болните, ще има вероятно четвърта вълна, но няма да е толкова тежка. Резултатите в цяла Европа бяха такива, заради големия брой възрастни, с тежки заболявания, които изтощиха здравните системи на някои финансово стабилни държави“, смята той.
свързани
Въпреки мутациите: Имунизацията остава най-сигурната защита срещу Ковид-19
Въпреки мутациите: Имунизацията остава най-сигурната защита срещу Ковид-19
Д-р Койчев коментира и упреците на президента за несправянето на ГЕРБ с Ковид кризата.
„Всеки може да допусне грешки, но много от факторите бяха непредвидими. Безспорно е имало неща, които можеха да бъдат по-добре, но имаше и такива, които бяха направени добре. Важно е сега как ще се справим. Трябва да се подсигурят средства за хората на първа линия. Дали актуализация на бюджета или ще намерят от друго място пари, няма значение, важно е да се направи. Колегите очакват от здравната система да подсигури всичко, което е необходимо“, подчерта още той.
И даде своята оценка за политическата ситуация в страната.
„На моменти губя вяра в здравия разум, но съм оптимист. Сега изразходваме енергия, за да разследваме какво е станало на протеста, да, важно е, но животът и здравето на хората излизат на дневен ред. Математиците гледат на хората като бройка, но е важно колко са тежко болните. Математиците трудно могат да изчислят колко ще са тежките случаи, а това е големият проблем, те оказват натиск върху здравната система. Макар и бавно обаче, ние се доближаваме до колективен имунитет. И не вярвам 4-тата вълна да е с такава сила“, отбеляза медикът.
И посочи своите решения на политическата криза у нас.
„Не смятам, че парламентът се е изчерпал и не трябва с лека ръка да зачеркнем представителната парламентарна демокрация в България. Суверенът невинаги е достатъчно мъдър и той избира по-скоро емоционално“, смята председателят на здравната комисия в Столичния общински съвет.