Третата вълна на Ковид-19 у нас е в разгара си. Болниците по градовете работят на ръба на капацитета си. Изключение не прави и град Карлово.
„В Карлово общинската болница се справя на върха на възможностите си. Легла има – проблемът е кадрови. Нашите колеги успяват с много усилия и с много себеотдаване да лекуват болните от Ковид-19. Ако общинските болници по някакъв начин бяха закрити през години, сега ударът щеше да бъде много жесток. Няма как общинските болници да минат без държавна помощ„, заяви в ефира на „Денят ON AIR“ кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов.
Той разказа, че са направени дарителски кампании и са закупени много необходими уреди за ковид отделенията.
„Когато ковид болен се лекува в общинска болница, но след това се налага да премине в интензивно отделение, болницата не получава нищо за направените разходи, нека НЗОК да помисли по този въпрос. Здравното министерство трябва да отдели фонд за развитие на общинското здравеопазване„, каза д-р Кабаиванов.
И бе категоричен:
„Задължителна е демонополизацията на Здравната каса“.
Той каза още, че предлагат удвояване на приема на студенти по медицина и минималната лекарска заплата да бъде 2000 лева.
„Когато имаш 5,6 дежурства в месеца, разбирайте, че настоящата им заплата не може да компенсира натоварването„, добави кметът пред Bulgaria ON AIR.
Той разказа още за ситуацията в Карлово. По думите му не всички спазват носенето на маските на открито.
„1300 са карантинираните в Карлово към настоящия момент – положението е тежко. На всичкото отгоре очакваме пикът да настъпи средата на април. Затова е необходимо да се ускори процесът на децентрализация. Общините трябва да имат повече възможности, освен задължения, за да могат да решават проблемите не само на здравеопазването, а и на гражданите като цяло“, смята д-р Кабаиванов.