Станимир Станчев е председател на общинската организация на СДС в Русе. Член е на най-старата дясна партия от създаването й, бил е лидер на младежката й структура. Избран е и за член на Националния изпълнителен съвет на СДС. От 2019 г. е общински съветник, втори мандат. Бил е заместник областен управител. Завършил е бакалавърска степен „Машинен инженер“ в Русенския университет „Ангел Кънчев“, а след това става магистър по специалност „Финанси“ във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“.
Станчев ръководи собствен бизнес. Семеен е, има дъщеря.
– Кои са местните лица на партията, на които ще заложите в изборите и защо?
– Залагаме на изключително познати хора, силно разпознаваеми, които имат тясна връзка с организацията ни. Това са хора, доказали своя мажоритарен потенциал в едни или други избори.
– Означава ли това, че е възможно да не са членове на СДС?
– Да, част от тях не са членове на нашата организация, но са разпознаваеми лица сред обществото.
– Как ще се яви СДС на тези парламентарни избори и кой реди листите?
– До 7 февруари, както беше указано, ние изпратихме своите номинации в централата в София. След това те бяха одобрени от Изпълнителния съвет на СДС, а после и на Коалиционен съвет.
– Казвате Коалиционен съвет – това означава ли, че сте партньори с ГЕРБ?
– Да, твърдо и категорично. Затова и с коалиционния партньор се обсъждат имената на кандидатите за народни представители, а целта е по-добро представяне. За всеки регион се преценява каква е тежестта на предложения кандидат-депутат.
-Защо сте в коалиция с ГЕРБ?
-Защото търсихме партньори, позиционирани в политическото пространство „център-дясно”. Това е възможната коалиция. Знаете, че сме в едно политическо семейство /ЕНП/ в Европейския парламент. По всички основни политики имаме сближени позиции.
– Явяването на СДС с ГЕРБ в такава коалиция, значи ли, че СДС няма самочувствие са самостоятелно излизане на избори?
– Опитът ни показва, че понякога малко не ни е достигало, за да успеем, така че да имаме шанса да реализираме политиките си. СДС се учи от грешките си и ни трябват силни съюзници и това е естествен избор. Можеш да развиваш идеи и да реализираш политики, ако си представян в парламент и в управление, всичко друго е в сферата на добрите пожелания.
– Кои са новите послания в политиката и стратегията на партията за предстоящите избори?
– Нашите послания не са толкова нови. Поне от две години развиваме тезата, че политиката по доходите е важна. Нужно е осезаемо увеличаване и това е един от основните ни приоритети. Стратегически в следващия парламент несъмнено на преден план излиза необходимостта от реформа в здравеопазването. Трябва да намалим здравните неравенства и регионални дисбаланси в здравната карта. Необходимо е преразглеждане на цялата болнична мрежа, да се установи къде и какви болници са необходими според нуждите на пациентите. Сега в пандемичната ситуация знаете, че се заделят доста средства за този сектор, но нереформираната система предполага може би нецелесъобразното им изразходване.
– Кои ще са дългосрочните регионални приоритети на новите русенски депутати и кои са най-спешните, които ще се поставят от парламентарната трибуна?
– За Русе много се изговори, но доста неща не се случиха. Бъдещата магистрала няма да я „дъвчем” вече, защото процедурите вървят и се надяваме ускорено да се случи и да се осигурят необходимите средства. Аз като русенец имам своя теза – нужни са нови икономически мощности. Имам предвид създаване на нова индустриална високотехнологична зона. Работил съм в тази насока, имам виждания кое, къде и как да се случи. Това е дългосрочен регионален приоритет. Само така Русе може да стане стратегически притегателен център. Виждате какво се случи например със зоните „Тракия” и „Божурище” и още ред други. Необходима е работа с квалитетно заплащане, а такова осигуряват само високотехнологични компании. Трябва да спрем да рекламираме България като дестинация с евтин труд.
Друг акцент е селското стопанство. Има спешна нужна от стратегия по изграждане на национална поливна система и инфраструктура. В новия програмен период се залагат ресурси. Целта е максимално бързо да повярват заинтересованите страни от бранша и да направят сдружения, защото бъдещето е в поливното земеделие.
– Как ще убедите хората да преодолеят страха си от коронавируса и да участват в изборите?
– Страхът не е оправдание. Една част от хората го преболедуваха, всички видяхме, че е нещо, което се прекарва, научихме се да живеем в тази обстановка и с този вирус. Затова съм убеден, че когато всички покажат дисциплина и самокнтрол, не е пречка да излязат да гласуват и пак казвам – страхът не е оправдание
– На кои избиратели в условията на здравна и икономическа криза ше разчитате?
– Ние разчитаме на здравомислещите, на хората, които през годините отстояваха своите антикомунистически тези. Хора като нас, които отстояваме евроатлантически принципи. Хората, които са за развитие и просперитет и които не вярват в популизма. Защото много е лесно да обещаваш, а по-трудно е да изпълняваш. Ние в дясно сме хора, които в личния си живот правим това, за което говорим и казваме, че можем да направим. Ние не отстъпваме от основни принципи и от нас не могат да се чуят напразни обещания.
– Грешките на партията ви от предишни избори, които сега ще се опитате да избегнете ?
– Човешко е да се греши и ние като всички грешим. Но както вече казах, не трябва да повтаряме грешките си. А те бяха, че се коалирахме с по-малки групи, винаги се борехме за едно прескачане на бариерата. Сега залогът е съвсем друг и той е спечелване на тези избори. Сигурно и в тази кампания ще имаме грешки, но се надявам те да са неволни. Ние сме хора, които се раздаваме максимално, както в личен план, така и в обществен. И в това горене, с ентусиазма, който влагаме в работата, някой път допускаме неволни грешки. При доста от другите конкуренти не се предлага нищо, само се казва слоган от рода „дайте да дадем, а после ще видим”. Ще работим без популизъм, защото тази предизборна кампания е много важна, дори геополитическото бъдеще на България е заложено на карта.
– Станимир Станчев ще се кандидатира ли за депутат?
– Винаги влизам в битка, няма значение дали съм в листа, не съм пропускал кампания вече 20 години. Сега за нас е важно да се види кой кой е, залогът е бъдещето на България. И затова призовавам всички мислещи хора да преценят добре своите кандидати. Ето и пример от последните местни избори – формира се безпочвена коалиция в този Общински съвет – БСП, ВМРО, ДПС, Атака и „Демократична България“. Ей това е коалицията „дайте да дадем, пък после ще видим”. И уж гласуваме за нещо ново. Да де, ама това ново се оказа по-лошо от старото, и то много. Искам на тези парламентарни избори хората да мислят, преди да гласуват.
Източник: briag.bg