Изтъкнатите политици ще посетят лагери за бежанци и центрове за събиране на помощи за Украйна и за бежанците, както и ще обсъдят възможностите за по-нататъшна ефективна помощ за Украйна.
В групата са и бившият президент на Хърватия Колинда Грабар-Китарович, бившият премиер на Чехия Ян Фишер, бившият премиер на Босна и Херцеговина Златко Лагумджия, бившият външен министър на Израел Ципи Ливни, както и Катерина Юшченко, съпруга на бившия украински президент и Кери Кенеди, дъщеря на Робърт Кенеди и председател на едноименната фондация.
Те са се срещнали с президента на Полша Анджей Дуда. Пред Faktor.bg Петър Стоянов обясни, че са по покана на фондацията на Йоланта и Александър Квашневски.
Силно съм впечатлен от безусловната готовност на поляците да помагат на украински бежанци. Пред мен президентът Дуда обясни, че и в Полша има силно политическо противопоставяне, но по темата за руската агресия в Украйна, за помощта, която трябва да се оказва на бежанците и за руската заплаха има пълно национално единодушие и единомислие.
Докато в България управляващи и президентство се чудят как с мълчание да подминат темата за украинската война и руската агресия, оказва че бившият ни президент Стоянов е единственият, който обикаля по Европа, за да демонстрира заедно с други световни политици и лидери съпричастност към украинската кауза. Не е без значение и факта, че именно преди 25 години Петър Стоянов беше държавникът, който подаде документите на България за членство в НАТО, без което нямаше да бъде ясно каква щеше да бъде днес съдбата на страната ни.
В началото на тази година общественици и интелектуалци, начело със Стефан Цанев, създадоха иницативен комитет за отбелязване на 25 май на 70-годишнината на Петър Стоянов и 25-годишнината от членството ни в Алианса. Добре е, че все пак, въпреки силното руско присъствие, в България има хора, които оценяват и бдят за членството ни в НАТО и в бъдеще.