В последните години пред България има две важни външнополитически теми – Шенген и Еврозоната, а от февруари и войната, която агресорът Русия започна срещу Украйна.
Съюзът на демократичните сили изразява своето притеснение, че за разлика от Еврозоната, темата за Шенген почти не се обсъжда публично. Ние се питаме – дали това затишие не е опит да се хвърли вината върху предишните управляващи, за да се прикрие бездействието на служебните кабинети и Четворната коалиция?! И сме категорични, че проблемът не е кой ще бъде обявен за виновен, а че ако не влезем в Шенген, губим като нация и държава. Ако не бъдем приети сега, трябва да чакаме отново с години. Бодряшкото изказване на служебния министър на вътрешните работи, че: „Вратата на Шенген е широко отворена за България“, беше последвано от резолюцията на парламента на Нидерландия с отрицателно становище за приемането ни.
В тази връзка очакваме отговор на следните въпроси:
1. Какво са направили за приемането на България в Шенген през последната година и половина служебните правителства на президента Радев и Четворната коалиция на ПП, ДБ, БСП и ИТН?
2. Имат ли информация, че се обсъжда сепаративното приемане на Румъния без България?
3. Ако са информирани, какви действия и мерки са предприети и се предприемат?
4. Най-големият противник за присъединяването ни към Шенген – нидерландският премиер Марк Рюте, посети Румъния, но не и България. При това посещение провери готовността им за влизане в Шенген. А българските кабинети от последната година и половина не направиха стъпки в тази посока. Защо? Очевидно това е следствие от политическия хаос в страната, но със сигурност има и други фактори.
5. Докога дежурно посочваната причина за неприемането ни в Шенген „липсата на съдебна реформа“, ще се повтаря като мантра? Това безспорно е една от причините, но не и основната. Кои са другите?
Съюзът на демократичните сили предлага да се направи група за лобиране за приемането на България в Шенген, по подобие на групата, оглавявана от покойния вицепремиер от СДС Александър Божков, за “Равен старт на преговорите за Европейския съюз” през 1998г. Групата трябва да включва парламентарно представените политически сили, които желаят това да се случи час по-скоро, както и членове на правителството, видни общественици и държавници.
От морската ни бреговата линия 354 км. са външна граница на ЕС, с най-голям излаз на Черно море, а сухопътната ни граница със страни, които не членуват в общността, е 765 км.
Най-важната задача на Шенген е именно охраната на външните му граници. Ако има притеснения в тази посока, съвсем естествено е с помощта на Frontex да се засили контролът на влизащите в ЕС стоки и на пътникопотока по сухопътните ни гранични пунктове, големите пристанища Варна и Бургас и летищата.
Задължение на българските правителства е да си свършат работата и да успеят да преодолеят пречките по пътя ни към Шенген.
Престъпно бездействие и национално предателство ще е заради партийни интереси да жертваме просперитета и бъдещето на България.