В Русе се проведе Национален съвет на СДС, на който председателят Румен Христов представи отчет за проведените на 2 октомври избори. Той определи представянето на СДС като достойно и благодари на всички кандидати и структури на партията. Председателят на СДС връчи и партийните книжки на 15 младежи от Русе, които от днес са членове на СДС.
По-рано през деня Румен Христов, депутатът от СДС Драгомир Драганов, евродепутатът Александър Йоданов и областният лидер на партията в Русе Станимир Станчев дадоха пресконференция.
Много се надявам и ми се иска да има редовно правителство, но не съм оптимист, коментира председателят на СДС Румен Христов, който е и един от заместник-председателите на парламентарната група на ГЕРБ-СДС.
Според него най-добрият вариант за България е евроатлантическо мнозинство. Според Христов то включва ГЕРБ-СДС, „Продължаваме Промяната“, ДПС и „Демократична България“.
„Депутатите на тези четири формации имат 176 народни представители. Това е над конституционното мнозинство, а знаете, че трябва да бъдат извършени много промени в самата Конституция, трябва да бъдат попълвани органи, които изискват две трети мнозинство. Според мен това е най-добрият вариант“, каза Христов.
Той заяви, че от ГЕРБ-СДС подават ръка и могат да бъдат направени много компромиси, за да се постигне това мнозинство.
„Ако не постигнем мнозинство, смятам, че добрият вариант е да внесем правителство на малцинството от ГЕРБ-СДС. Казвам го от името на СДС, тъй като това зависи и от ГЕРБ. Смятам, че трябва да изчерпим изцяло възможностите за съставяне на правителство в рамките на първия мандат“, каза Христов.
Той заяви, че ако ГЕРБ-СДС не получат подкрепа от втората политическа сила, те също няма да подкрепят правителство с втория мандат.
„Леко скептичен съм за правителство с третия мандат и вероятно ще отидем на избори напролет“, заяви Христов.
По думите му само редовно правителство може да реши тежките кризи, които ни сполетяха.
Евродепутатът Александър Йорданов каза, че много по-лесно би се взело решение за влизането на България в Шенген, ако държавата ни има редовно правителство и то да е дясноцентристко.